Senden özellikle istediğim şu, hayallerini ertelemeden doğru yolda koşabildiğin kadar koş! Yorulmayacaksın, koştukça nefesini açacaksın, hep koşmak isteyeceksin. Meyve veren ağaçlara benzeyeceksin. İnsanlara yararlı olmanın mutluluğunu yaşayacaksın. Bu güzelliklere kavuşmak için mücadele etmeye değmez mi?

Yarınlara Yürümek

(4)

15/03/2019

       Sevgili öğrencim,

      Yazdıkların önemli konularından biri, arkadaşların yanlış yaptığı zaman seni  suçlaması rahatsız edici bir durum.  Anlatacaklarım belki derdine çare olur.     

      Öğrencilerle hata yaptıklarında konuşuyorum. Hareketlerinin yanlış olduğunu hemen hemen hepsi kabul ediyor, uygulamaya gelince kendilerine hakim olamadıklarını söylüyorlar. Çeşitli nedenler; kimi sıkıldığını, kimi anlamadığını, kimi öğretmene ve arkadaşlarına kızdığını ileri sürüyor. O zaman şu soruyu yöneltiyorum, “Peki bu şekilde sıkıntılarınızı çözebilecek misiniz?” Başkalarını suçlamayı sürdürüyorlar. Sorduğum sorunun cevabı bu değil dediğimde sessizce başlarını eğiyorlar. Kısa bir hikaye anlatayım. Napolyon savaşta yenilen generaline sebebini sorar. General birincisi mermimiz bitti, ikincisi… Napolyon sertçe, “Yeter daha anlatmana gerek yok.”  der. Bu hikayede general çaresiz kalmayı, Napolyon çözüm yolu aramayı düşündürüyor. Sevgili öğrencim, suçlamalar, laf atmalar kıskançlıklar hep olacak. Bunları kafanda büyütürsen moralin bozulur, çıkmaza girersin. Olumsuz zamanlarda çıkış yolu her zaman vardır. Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı cephane yokluğuna, yoksul ve yorgun orduya rağmen kazanmasını bildi. Bunda en önemli etken inançtı, doğru taktikti. Demek ki inançla, doğru taktikle yoluna devam edersen her işin üstesinden gelebilirsin. O zaman güçlü kişiliğinle yanında olanların ve sana benzemek isteyenlerin sayısı artar. Kendine inanırsan yanında yüzlerce kardeş bulursun, kuralların uyulduğu okul ortamını yaşarsın. Senden özellikle istediğim şu, hayallerini ertelemeden doğru yolda koşabildiğin kadar koş! Yorulmayacaksın, koştukça nefesini açacaksın, hep koşmak isteyeceksin. Meyve veren ağaçlara benzeyeceksin. İnsanlara yararlı olmanın mutluluğunu yaşayacaksın. Bu güzelliklere kavuşmak için mücadele etmeye değmez mi?

      En güzel günler seninle olsun.  Selam ve sevgilerimle…

                                                                                                                                      Öğretmenin

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
6 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Haluk Yeşiltepe

Öğretmen - Yazar - Şair at MEB
Yazıları ve şiirleri üreten Haluk Yeşiltepe 1960 yılında Ankara’da doğdu. 1966 yılında ilkokula başladı. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Bulancak’ta bitirdi. Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği Bölümünden 1980 yılında mezun oldu. İlk şiirini 1974 yılında yazdı. Mahalli gazete ve dergilerde, şiirlerini ve yazılarını yayımladı. Öğretmen olarak Yozgat’ta, Giresun merkezde, Bulancak ilçesinde çalıştı. Mesleğine devam etmektedir.Evli ve iki kızı vardır.
Haluk Yeşiltepe

Latest posts by Haluk Yeşiltepe (see all)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    18 − nine =